Myślenie o przyszłości przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przeszłości: Stokkermill i targi E-Waste we Frankfurcie 27/06/2024

Oddzielanie materiałów od odpadów

W świecie recyklingu kabli, paneli fotowoltaicznych oraz odpadów elektronicznych i elektrycznych (WEEE), proces separacji materiałów po mechanicznym rozdrabnianiu jest obecny jako wstępny lub wyłączny etap w procesie odzyskiwania krytycznych surowców.

Ciągły rozwój elektroniki z jednej strony i odnawialnych źródeł energii z drugiej strony, wprowadził na światowy rynek ogromną ilość materiałów, które w ciągu ostatnich kilku dekad często nie były odpowiednio przetwarzane pod koniec ich cyklu życia, co skutkowało marnotrawstwem materiałów nadających się do ponownego wykorzystania lub odtworzenia, a także porzucaniem substancji, które często są toksyczne i zanieczyszczające.

Możliwość recyklingu tych materiałów oznacza przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przynosząc znaczne korzyści rynkom w Europie i na całym świecie.

Szacunki dotyczące rynku recyklingu kabli w obu Amerykach wskazują na zwrot gospodarczy w wysokości około 278 miliardów dolarów do 2031 roku. Miedź i aluminium to produkty o najwyższej wartości dodanej po recyklingu, stanowiące 50-70% całkowitej masy kabli.

Materiały pochodzące z recyklingu ZSEE można również częściowo odzyskać po przygotowaniu produktu do przetworzenia (gdzie elementy elektroniczne zawierające toksyczne i zanieczyszczające elementy są zazwyczaj oddzielane od reszty). Od recyklingu kartridży i ekranów LCD po recykling sprzętu AGD, kluczowym procesem jest oddzielenie komponentu polimerowego od metalowego.

Podobnie w przypadku recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych, najważniejszymi materiałami z ekonomicznego punktu widzenia są aluminium i szkło, których udział wagowy wynosi odpowiednio od 10 do 15% i od 70 do 75%. W nadchodzących dziesięcioleciach konieczne będzie opracowanie skutecznej i opłacalnej metody recyklingu paneli słonecznych.

Źródło: PV Magazine
Stokkermill i świat recyklingu na targach E-Waste we Frankfurcie


Młyn do rozwarstwiania w recyklingu paneli fotowoltaicznych, kabli elektrycznych i ZSEE

Na targach E-Waste World, które odbyły się we Frankfurcie pod koniec czerwca, Stokkermill zaprezentował swój nowy rozdrabniacz delaminacyjny, innowacyjną technologię zdolną do mechanicznego oddzielania materiałów uprzednio rozdrobnionych w rozdrabniaczu.

Zapotrzebowanie na wszechstronne maszyny wydaje się oczywiste, jeśli weźmie się pod uwagę znaczenie uzyskiwania rozdrobnionych materiałów o zmiennej granulometrii, które można regulować w zależności od prędkości i charakterystyki przychodzących rozdrobnionych materiałów.

Zastosowania

Młyn rozwarstwiający Stokkermill może być używany w następujących zastosowaniach:

W przetwarzaniu kabli miedzianych lub aluminiowych, w zależności od rozmiaru i typu, możliwe jest uzyskanie czystej miedzi o czystości do 99,9% po obróbce wstępnej w granulatorze, a następnie oddzieleniu miedzi w separatorze zygzakowatym i stole densymetrycznym. Istnieje wiele rodzajów kabli, które mogą być przetwarzane w tego typu instalacji, w tym kable Ethernet i telefoniczne, bez konieczności skomplikowanej obróbki wstępnej;

Recykling paneli fotowoltaicznych pozwala uzyskać drobne granulki szkła o wysokiej czystości i oddzielić polimer hermetyzujący (EVA). Początkowy etap usuwania aluminiowej ramy nie jest konieczny, ponieważ można ją oddzielić niezależnie, w zależności od wymagań wydajności zakładu i stanu panelu;

W kontekście komponentów elektronicznych/RAEE, ułatwia uzyskanie drobnoziarnistych frakcji i oddzielenie warstw polimerowych od warstw metalicznych i półprzewodnikowych;

W recyklingu złomu aluminiowego, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, umożliwia całkowite oddzielenie aluminium od magnetycznych metali żelaznych, z możliwością wstawienia separatora magnetycznego i dodatkowych systemów filtrujących przed walcownią.Walcarki Stokkermill umożliwiają wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym, zapewniając efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych oraz optymalizację wstępnego i końcowego przetwarzania materiałów, a także mogą być dostosowywane w instalacjach ad hoc zgodnie z potrzebami każdego klienta, w odniesieniu do każdego kolejnego procesu rafinacji.

Inną ważną cechą w zakresie konserwacji i obsługi jest elastyczna integracja ze zautomatyzowanymi systemami sterowania (PLC) i kontrola prędkości wirnika za pomocą falowników.

Zakłady recyklingu Stokkermill są punktem odniesienia w recyklingu, eksportując włoską jakość na cały świat; od samego początku stawiamy na doświadczenie i innowacje w służbie klienta, a dziś bardziej niż kiedykolwiek czujemy, że nasza misja obejmuje ważne realia krajowe i międzynarodowe.


Podsumowując, młyny rozwarstwiające Stokkermill będą w stanie przetwarzać szeroką gamę materiałów, w dziedzinie elektrycznej i elektronicznej, ale nie tylko, gwarantując wysoką wydajność i wysoki stopień jakości materiału wyjściowego, minimalizując ilość odpadów i ślad środowiskowy.

Więcej informacji:

https://www.stokkermill.com/pl/kontakty-stokkermill

wszystkie posty